Ruja u kotki – co to jest, ile trwa i jakie są objawy?

 

Ruja u kotki – czym właściwie jest ruja?

Ruja u kotki domowej to nic innego, jak okres, w którym dojrzała kotka jest gotowa na zajście w ciążę. Zjawisko to, podobnie, jak u psów można podzielić na różne etapy, w których w organizmie kotki zachodzą zmiany. Początkowym etapem rui jest tzw. okres przedrujowy. Tuż po nim następuje ruja właściwa. Jeżeli w trakcie rui właściwej nie doszło do zapłodnienia, to u kotki następuje okres międzyrujowy, który kończy się okresem wyciszenia, w trakcie, którego kotka jest mniej aktywna płciowo.

Pierwsza ruja u kotki – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Jak rozpoznać pierwsze objawy rui u kotki? Zanim zaczniemy zastanawiać się nad zauważalnymi zmianami w zachowaniu kotki, które mogłyby wskazywać na początek rui, ustalmy, że istnieją różne rodzaje rui u kotek. Jedna z nich jest typową rują, która charakteryzuje się klasycznymi objawami, a druga z nich jest rują cichą.

W przypadku rui cichej właściciele mogą zupełnie nie zauważyć, że kota przechodzi ruję. Z tego powodu, aby uniknąć niezaplanowanej ciąży u kotki, warto w miarę wcześnie rozważyć kastrację.

Klasyczna ruja u kotki objawia się poprzez szereg nietypowych zachowań. Kotka w początkowym okresie zaczyna być znacznie bardziej pobudzona, niespokojna i wciąż domaga się kontaktów. Wśród zachowań wskazujących na początek rui możemy wyróżnić także zwracanie na siebie uwagi. Właściciele często podkreślają, że kotka może ocierać się o nogi, tarzać się na dywanie, wydawać głośniejsze dźwięki, np. mrucząc znacznie głośniej niż zazwyczaj. Niektórzy zgodnie stwierdzają, że dźwięki wydawane przez kotkę bywają bardzo nietypowe i nigdy wcześniej nie były przez nią wydawane.

Do bardzo charakterystycznego objawy rui z pewnością należy zaliczyć wzmożone zapotrzebowanie na oddawanie moczu. Celem kotki w takich momentach jest, jak najefektywniejsze zaznaczenie terenu swoim zapachem, aby każdy kocur miał jasny sygnał, że jest ona w trakcie trwającej rui. Mocz kotki ma wyraźnie inny zapach i często jest bardzo nieprzyjemny. Wynika to z generowania zwiększonej ilości feromonów, które mają przywabić inne koty.

Na etapie rui właściwej, kotka domowa zaczyna przejawiać zachowania, które wyraźnie wskazują na to, że jest ona gotowa do zapłodnienia. Objawia się to typowo kocimi ruchami – kotka przyciska brzuch do podłoża, jednocześnie unosząc ogon do góry i odchylając go. To bardzo aktywny okres dla kotki, która jest wyjątkowo zdeterminowana, aby znaleźć samca, dlatego warto uważniej jej pilnować. Jeżeli kotka, która na co dzień nie wychodzi z domu, nagle ucieknie, to możemy mieć pewność, że po powrocie przyniesie ze sobą wkrótce młode kocięta.

Ile trwa ruja u kotki domowej?

Ruja u kotki

To, ile trwa ruja u kotki, jest ściśle związane z wieloma czynnikami. Na długość czasu trwania samej rui wpływa na przykład to, w jakich warunkach mieszka kotka. Kotki domowe, które żyją w bezpiecznej przestrzeni z ludźmi, mogą przechodzić ruję znacznie częściej i okres jej trwania może być znacznie wydłużony w stosunku do rui, która dotyczy kotek dziko żyjących.

Standardowym czasem trwania rui jest około siedmiu dni. W zależności od klimatu, dostępu do pożywienia, temperatury i innych czynników, czas ten może ulec skróceniu lub wydłużeniu.

Jeżeli chodzi o kotki domowe, to odnotowano ruje trwające aż dwa razy dłużej niż standardowo, czyli około czternastu dni. Warto zaznaczyć, że czas między jedną a drugą rują nie ulega tutaj zmianie i jest dokładnie taki sam. Oznacza to, że kotki są w stanie stosunkowo często zajść w ciążę, a wynosi to, co około dwa – trzy tygodnie.

U kotek domowych może pojawić się także zaburzenie związane z pojawieniem się okresu wycieszenia. Oznacza to, że kotka żyjąca pod dachem może przechodzić ruje permanentne, które nie mają końca. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który zmieni ten stan, wpływając na organizm kotki lekami hormonalnymi lub operacją. Ze względu na takie komplikacje coraz częściej zalecane jest wczesne przeprowadzanie kastracji, która zupełnie wyeliminuje kwestie rui u kotki.

Pierwsza cieczka u kota – kiedy może się pojawić?

Wpływ na to, kiedy u kotki pojawi się pierwsza ruja, może mieć wiele czynników. Zależy to przede wszystkim od dojrzałości organizmu oraz od uwarunkowań genetycznych. Warto pamiętać, że kotki należące do ras większych rozmiarowo, dojrzewają później, dlatego równie później będą gotowe na przejście pierwszej rui. W podręcznikowych opisach możemy znaleźć informacje, że pierwsza ruja u kotki może pojawić się w okolicy od czwartego miesiąca życia do aż dwunastego miesiąca życia. Rozbieżność w tych okresach również jest związana z wymienionymi wcześniej czynnikami.

Dla kotki domowej żyjącej w zamknięciu termin rui może przypadać na okolice szóstego miesiąca życia.

Domowe sposoby na ruję u kotki – jak można jej pomóc?

Najbardziej skutecznym sposobem na jak złagodzić objawy rui u kotki jest poddanie jej wcześniejszemu zabiegowi kastracji. Dzięki temu nie tylko zapewnimy sobie spokój, ale także uchronimy kotkę przed wieloma negatywnymi czynnikami. Najlepszym czasem na poddanie kotki zabiegowi kastracji jest jak najwcześniejsza okazja. Im szybciej się na to zdecydujemy, tym mniejsze są szanse na to, że kotka zdąży dojrzeć do czasu rui.

Kastracja kotki wpłynie na zahamowanie wytwarzania hormonów płciowych. Przerwanie tego procesu ograniczy szanse na to, że kotka zachoruje na typowe schorzenia związane z przechodzeniem rui. Dzięki temu będziemy mogli oszczędzić kotce przechodzenia ropomacicza lub powstawania guzów w listwie mlecznej. Zablokuje to także szanse zapadnięcia w ruję permanentną, która potrafi przysporzyć sporo kłopotów.

Tabletki dla kota na ruję

Dla właścicieli, którzy zastanawiają się nad tym, czy można przerwać czas trwania rui, istnieje rozwiązanie w postaci środków farmakologicznych, które działają na hormony. Odpowiednio dopasowane tabletki dla kota na ruję mogą całkowicie zapobiegać objawianiu się rui. Równie skutecznym sposobem jest wizyta u lekarza weterynarii, który może zastosować środki w formie zastrzyków lub przepisać receptę na konkretne leki. Działanie tabletek dla kota na ruję można porównać do działania tabletek antykoncepcyjnych u ludzi.

Zanim jednak zdecydujemy się podać kotce tabletki hormonalne, zastanówmy się nad ich wpływem na jej organizm. Środki mające wpływ na równowagę hormonalną w organizmie kotki mogą mieć bardzo negatywne skutki. Przez korzystanie z takich produktów, u kotek często obserwuje się niepożądane efekty w postaci zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór lub ropomacicze.

Najlepszym sposobem jest w takim wypadku kastracja, która równolegle ochroni kotkę przed szansą na zachorowanie na podobne choroby.

Jeśli zależy Ci na osłabieniu efektów rui u kotki, możesz spróbować delikatnie na nią wpłynąć. Skuteczne będzie zniżenie temperatury w otoczeniu domowym. W tym okresie – mimo że kotka znacznie bardziej tego wymaga, staraj się unikać obdarzania jej zbyt dużym zainteresowaniem i czułością. Na czas rui najlepiej będzie, jeżeli wstrzymamy się od głaskania kotki.

Czym różni się cieczka od rui?

Koty w odróżnieniu od psów, przechodzą ruję i cieczkę w nieco odmienny sposób. Mimo że są to zbliżone procesy, które wiążą się z tym samym celem, to w przypadku kotów i psów wyglądają trochę inaczej. Główną różnicą jest to, że kotki w okresie rui nie krwawią, więc z ich dróg rodnych nie wydostaje się żadna wydzielina. Znacząca jest także różnica w częstotliwości występowania rui u kotek. Kotki mogą przechodzić ją stosunkowo często w porównaniu do psów.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak możesz pomóc swojej kotce w łagodnym przechodzeniu rui lub nawet uniknięciu jej objawów, to skonsultuj się z doświadczonym lekarzem weterynarii. Wykwalifikowana osoba z pewnością dokładnie opisze Ci cały proces, dzięki czemu lepiej zrozumiesz, co dzieje się w tym czasie z organizmem Twojej ukochanej kotki. Dzięki decyzji o kastracji nie tylko zapewnisz sobie spokój o to, że kotka mogłaby uciec w trakcie rui, ale także ochronisz ją przed potencjalnym rozwojem śmiertelnie niebezpiecznych dla niej chorób.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Ciąża urojona u psa – skąd się bierze, objawy i ile trwa?
Borelioza u psa – jakie są objawy boreliozy u psa i jakie są koszty leczenia?
Marcowanie kotów – okres godowy kotów, ile trwa i co należy robić?
Ile trwa ciąża kota? Wszystko o kocie w ciąży
Ile trwa ciąża u psa? Wszystko o psie w ciąży
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Wszystko, co warto wiedzieć o zawodzie petsittera – ile zarabia petsitter i jakie ma obowiązki?
Parwowiroza u psa – jakie są objawy parwowirozy i jak wyleczyć tyfus u psa?
Sterylizacja kotki – wszystko, co musisz wiedzieć
Paszport dla kota – ile kosztuje i kiedy jest potrzebny?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *